Najczęściej występujące choroby serca

Najczęściej występujące choroby serca
Choroby Serca Kardiolog Warszawa
Zdrowe serce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego wszystkie choroby układu krążenia są tak niebezpieczne – stwarzają zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla życia. W dużej mierze mamy wpływ na to, jak działa nasze serce. Unikając stresu, niezdrowej żywności, oraz używek możemy zapobiegać chorobom serca.
Miażdżyca
Miażdżyca jest jedną z najczęściej spotykanych chorób serca, prowadzącą nierzadko do jego niedotlenienia, a nieraz także do zawału. Tzw. blaszki miażdżycowe powstają w naczyniach krwionośnych i zalegają w nich, zmniejszając możliwość prawidłowego przepływu krwi. Niekiedy zdarza się, że naczynie zostaje całkowicie zablokowane. Jak dochodzi do powstawania miażdżycy? Odpowiedzialne są za to złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, stres, siedzący tryb życia. Jej pojawieniu się sprzyja dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, „zły” cholesterol, alkohol. Powodem są takie choroby jak nadciśnienie, cukrzyca, zakażenie chlamydią, zaburzenia krzepnięcia krwi. Naturalną konsekwencją nieleczonej miażdżycy jest choroba wieńcowa.
Choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa, zwana jest także chorobą niedokrwienną serca. Polega na niedotlenieniu mięśnia sercowego i braku zaopatrzenia go w ważne składniki odżywcze. Dzieje się tak zwykle w wyniku miażdżycy, niedrożności naczyń krwionośnych. Często choroba ta nie daje żadnych objawów, przynajmniej na początku. Do jej symptomów zaliczyć możemy ból w klatce piersiowej połączony z uczuciem duszności (tzw. dusznica bolesna). Zwiększa się on podczas wysiłku fizycznego, w zaawansowanym stadium nie ustępuje nawet podczas odpoczynku. Aby dokonać diagnozy lekarz skieruje pacjenta na badania EKG, holter (czyli monitorowanie całodobowej pracy serca poprzez urządzenie przymocowane do pacjenta). W poważnych przypadkach zleci wykonanie koronografii, polegającej na podaniu kontrastu w celu uwidocznienia odpowiednich naczyń i wykonania zdjęć rentgenowskich. Leczenie zależne będzie od stopnia zaawansowania choroby. Stosuje się leczenie farmakologiczne, zalecana jest zmiana trybu życia. Jednak w poważnych przypadkach konieczna będzie interwencja chirurgiczna – angioplastyka, czyli poszerzanie naczyń lub wszczepienie bajpasów – sztucznych, lub pobranych z innego miejsca na ciele naczyń krwionośnych, które umożliwiają przepływ krwi przez ominięcie zmienionych chorobowo fragmentów. Aby zapobiec nawrotom chorób serca trzeba nieraz radykalnie zmienić tryb życia.
Nerwica serca
Nerwica serca jest chorobą dającą podobne objawy do choroby wieńcowej. Pojawiają się duszności i kłucie w klatce piersiowej. Jednak można ją łatwo od niej odróżnić – prawie nigdy dolegliwości nie są związane z wysiłkiem fizycznym, kluczowe znaczenie ma tu stres i sytuacje trudne emocjonalnie. Wymienionym objawom towarzyszyć może uczucie lęku i niepokoju. Leczenie polega głównie na psychoterapii i nauce radzenia sobie ze stresem. Stosowane mogą też być pomocniczo pewne środki farmakologiczne.