Amlodypina na nadciśnienie tętnicze
Amlodypina na nadciśnienie tętnicze
Amlodypina to preparat leczniczy o działaniu hipotensyjnym, który jest stosowany w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Lek dostępny jest w dwóch wersjach – 5 mg lub 10 mg Amlodypiny w tabletce. Specjaliście rekomendują ten lek starszym osobom, u których istnieje ryzyko pojawienia się powikłań z powodu zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Amlodypina jest często stosowana również do leczenia dławicy czy miażdżycy. Amlodypina to lek zalecany w przypadku nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza u osób zagrożonych ryzykiem zawału serca. Lek jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez starsze osoby. Wyróżnia go proste dawkowanie (zaledwie 1 tabletka na dobę). Amlodypina dostępna jest tylko na receptę.
Jak działa amlodypina ?
Nadciśnienie pojawia się, gdy naczynia krwionośne kurczą się z powodu nadmiaru jonów wapnia. Amlodypina blokuje przepływ jonów przez kanały wapniowe, dzięki czemu mięśnie gładkie naczyń krwionośnych rozszerzają się. W efekcie dochodzi do .obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. U niektórych pacjentów mogą pojawić się łagodne skutki uboczne (zmęczenie, obrzęk czy zaczerwienienie twarzy).
Lek zawiera substancję aktywną, która należy do preparatów leczniczych blokujących kanał wapniowy III generacji. Spowolnienie przepływu jonów wapnia do mięśni gładkich naczyń krwionośnych skutecznie je rozluźnia i obniża ciśnienie tętnicze. Amlodypina jest zaliczana do pochodnych dihydropirydyny o przydłużonym czasie działania.
Amlodypina a alkohol?
Podczas stosowania wielu leków zakazane jest spożywanie alkoholu, który może wchodzić w interakcję. Amlodypina nie wchodzi w silną interakcję z alkoholem, jednak jego spożywania może zakłócić działanie leku. Dzieje się tak, ponieważ zbyt wysokie spożycie alkoholu samoistnie podwyższa ciśnienie tętnicze.
Amlodypina – popularne zamienniki oraz odpowiedniki
Substancja czynna leku Amlodypina jest również sprzedawana pod innymi nazwami handlowymi. Popularne zamienniki Amlodypiny to: Vilpin, Adipine, Cardilopin, Lofral, Tenox, Agen, Alden, Amlopin, Normodipine czy Norvasc.
Czy amlodypina wywołuje efekty uboczne ?
Podczas przyjmowania leku niektórzy pacjenci mogą odczuwać działania niepożądane Amlodypiny w postaci:
• Obrzęków
• Zawrotów głowy
• Uderzeń gorąca
• Nudności
• Suchości w ustach
Amlodypina bez recepty?
Amlodypina oraz inne leki na nadciśnienie tętnicze są wydawane z apteki tylko na receptę lekarską. Dla pacjentów, którzy nie mogą udać się do przychodni stworzono wygodny moduł konsultacji online z lekarzem, który umożliwia podjęcie leczenia i otrzymanie recepty na potrzebne leki bez wychodzenia z domu.
Jaka jest cena amlodypiny?
Za wizytę lekarską oraz trzymiesięczną terapię zapłacimy ok. 220 zł. Jeśli zdecydujemy się na rozszerzone opakowanie (pół roku leczenia) zapłacimy jedynie ok. 305 zł. Zarówno Amlodypina 5 mg, jak i jej wyższa dawka (10 mg) kosztuje tyle samo.
Opinie o amlodypinie
„Amlodypinę przepisał mi kardiologog z powodu zbyt wysokiego ciśnienia. Mam 63 lata, a ten lek jest podobno wskazany do leczenia nadciśnienia u starszych osób. Przyjmowanie leku jest proste, łatwo go zapamiętać – wystarczy 1 tabletka dziennie. Dzięki Amlodypinie udaje mi się utrzymać ciśnienie w normie.”