Leczenie choroby nadciśnieniowej
Jak wiele powikłań może nam grozić w przypadku, gdy nadciśnienie nie będzie leczone, wiedzieć powinien każdy.
Właściwie tylko dobre leczenie pozwoli nam ich uniknąć. Leczenie można podzielić na farmakologiczne oraz niefarmakologiczne.
Pierwszy sposób wiąże się oczywiście z przyjmowaniem przepisanych przez Kardiologa Warszawa leków, drugi to zdrowy tryb życia.
Ogromne znaczenie w walce z nadciśnieniem, ma zwłaszcza odpowiednia dieta oraz ruch. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego propaguje niefarmakologiczne leczenie – ‘modyfikacja stylu życia’. Przede wszystkim pacjent powinien pozbyć się ewentualnych zbędnych kilogramów. Dieta osoby z nadciśnieniem, powinna być pozbawiona tłuszczów oraz węglowodanów. Należy jeść potrawy łagodne z jak najmniejszą ilością soli. Ograniczamy również napoje alkoholowe, kawę i mocną herbatę. Ciśnienie obniżymy także rezygnując z wyrobów tytoniowych. W przypadku zwiększenia ilości ruchu, nie jest konieczne np. bieganie. Z początku oczywiście wystarczy, że chory wybierze się na długi spacer, który stanie się regularnym sposobem spędzania wolnego czasu.
Oczywiście w niektórych przypadkach leczenie niefarmakologiczne nie wystarczy. Zwykle stosuje się je przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy w wypadku I stopnia nadciśnienia. Jeśli nie skutkuje, należy wkroczyć na drogę farmakologiczną. Dobrze jest pozostać przy zdrowym prowadzeniu trybu życia.
Farmakoterapia, to podstawowa metoda leczenia nadciśnienia tętniczego krwi.
Do dyspozycji mamy leki hipotensyjne. Stosuje się pięć grup leków: inhibitory konwertazy angiotensyny, diurektyki, antagoniści receptora angiotensyny, beta-blokery, blokery kanałów wapniowych. Wybór odpowiedniego leku, zależy od indywidualnego profilu chorego. Pod uwagę bierze się i wiek i inne choroby, masę ciała oraz to czy jak reaguje na dany specyfik. U kobiet pod uwagę wziąć trzeba też ewentualną ciążę. Znaczenie ma też kolor skóry, bowiem u rasy czarnej, niektóre z leków są nieskuteczne. Spore znaczenie przy doborze leków ma także cukrzyca.
Zwykle stosuje się jeden lek, ale jeżeli ciśnienie jest wysokie, to stosuje się co najmniej dwa specyfiki. Monoterapia to mało skuteczny sposób leczenia. Przyjmowanie lekarstw istotne jest nawet wówczas, kiedy czujemy się dobrze, tak jak przed zdiagnozowaniem nadciśnienia. Nie można samemu odstawiać leków. Choroba nadciśnieniowa trwa zwykle do końca życia.