Zapobieganie nadciśnieniu
Zapobieganie nadciśnieniu
Najlepszą metodą zapobiegania wystąpienia nadciśnienia jest zdrowy tryb życia z odpowiednią dawką aktywności fizycznej. Systematycznie uprawiana aktywność fizyczna potrafi obniżyć wartość ciśnienia tętniczego nawet u osób z predyspozycjami genetycznymi. Ponadto wysiłek fizyczny poprawia pracę serca oraz utrzymuje funkcję oraz elastyczność naczyń krwionośnych. W wyniku takiego działania na układ krwionośny dochodzi do uodpornienia organizmu na negatywne skutki nadciśnienia tętniczego. Mówi się, że już 30 minut wysiłku fizycznego dziennie eliminuje możliwość wystąpienia nadciśnienia tętniczego o 50 %. Najchętniej zalecane są wysiłki aerobowe, a przeciwwskazane ćwiczenia siłowe, które powodują nagły skok ciśnienia. Ponadto należy pamiętać aby osoby niewyćwiczone nie były poddawane nagłym wysiłkom ani wyczynom. Najlepszym sposobem jest systematyczne zwiększanie dziennego wysiłku.
W niektórych przypadkach sama zmiana przyzwyczajeń konsumpcyjnych obniża znacząco ciśnienie. Chodzi tu głównie o ograniczenie spożywania soli. Kardiolog Warszawa.
REDUKCJA MASY CIAŁA, POZWOLI CI NA UNIKNIĘCIE WYSTĄPIENIA NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Kolejnym czynnikiem ograniczającym wystąpienie nadciśnienia tętniczego jest redukcja masy ciała, która można osiągnąć przez zmianę diety na niskotłuszczową. Pomaga ona w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, a tym samy zapobiega podwyższeniu wartości ciśnienia tętniczego krwi. Nie przestrzeganie zasad zdrowego żywienia powoduje wzrost ilości cholesterolu LDL, zwanego również złym, który dodatkowo przyczynia się do powstawania choroby miażdżycowej, a ta z kolei przez zwężenie naczyń zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego.
ODSTAW PAPIEROSY I ALKOHOL!
Ponadto istotnym czynnikiem obniżającym ciśnienie tętnicze krwi jest ograniczenie palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu. Samo palenie tytoniu nie ma bezpośredniego wpływu na powstawanie nadciśnienia, jednakże ma ono działanie podobne do nadciśnienia, czyli zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca oraz udarów mózgu.
Nieodłącznym elementem profilaktyki przeciwko nadciśnieniu powinien być odpowiednio dawkowany odpoczynek. Nie jest to równoznaczne z biernym spędzaniem wolnego czasu. Wręcz przeciwnie ruch na świeżym powietrzu ogranicza stres a tym samym przyczynia się do obniżenia ciśnienia.
Podsumowując, aby uniknąć nadciśnienia tętniczego należy prowadzić zdrowy styl życia. Poczynając od zmian w diecie a kończąc na systematycznej aktywności fizycznej. Często samo zmniejszenie wagi tak obniża ciśnienie krwi, że nie jest konieczne włączanie leczenia farmakologicznego. Jeżeli pomimo zmniejszenia masy ciała ciśnienie nie obniży się wystarczająco to zastosowane leki będą podawane w mniejszych dawkach niż w przypadku osób o znacznej nadwadze.