Choroba nadciśnieniowa
Choroba nadciśnieniowa
Czy chcesz dowiedzieć się czegoś o swoim sercu? Czy wiesz jakie mu grożą choroby? A może poszukujesz świetnego lekarza lub kardiologa? Jeśli tak, kliknij Dodaj zlecenie. Na Twojej skrzynce mailowej pojawią się oferty od lekarzy, ośrodków zdrowia i porady, dotyczące chorób serca z Twojego otoczenia lub całego kraju.
Jedną z chorób jakie mogą zaatakować układ krwionośny jest choroba nadciśnieniowa. Jest to choroba, w której nieustannie jest podniesione ciśnienie tętnicze. Ilekroć zabije serce, w ściany tętnic wtłaczana jest ogromna ilość krwi, która przepełnia ściany naczyń krwionośnych. Przy nadciśnieniu tętniczym serce musi ciężej pracować, ponieważ pompuje większą ilość krwi, co może z czasem osłabić mięsień sercowy, a to z kolei może doprowadzić do zwiększenia ryzyka takich chorób tak niewydolność serca, do powstania tętniaków, wystąpienia zawału serca, bądź udaru mózgu a nawet niewydolności nerek.
Jak widać nadciśnienie, zwłaszcza nieleczone, niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jakie są jego przyczyny? Okazuje się, że przyczyn jest całkiem dużo, więc wielu z nas jest narażonych na tę chorobę. Lekarze szukają przyczyny w czynnikach genetycznych, ponieważ wysokie ciśnienie bardzo jest dziedziczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, a także w otyłości, we wszelkich zaburzeniach nerwowych i nieuregulowanych wyższych ośrodkach nerwowych. Zaburzenia nerwowe powstają z powodu przeciągających się problemów rodzinnych lub zawodowych, długotrwałego stresu, przeciążeniem układu nerwowego z powodu nawału obowiązków i nadmiernej odpowiedzialności. Czyli każdy, kto żyje w stresie powinien liczyć się z ryzykiem wystąpienia takiej choroby.
Duży wpływ na ciśnienie krwi ma dieta. Należy uważać na potrawy i składniki, które mogą być odpowiedzialne za wzrost sodu we krwi (co z kolei powoduje nadciśnienie), zatem jeżeli możemy starajmy się ograniczyć, na przykład sól kuchenną. Warto też wiedzieć, że choroba nadciśnieniowa występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn, mają większa skłonność do powikłań, nie mniej jednak mimo ryzyka powikłań, choroba przebiega u nich łagodniej.
Objawy choroby nadciśnieniowej nie są takie oczywiste, ponieważ mogą być mylnie łączone z innymi chorobami, przez co bywa późno wykrywane. Najczęściej dowiadujemy się o jej istnieniu podczas pomiaru ciśnienia w trakcie gdy przeprowadzamy badania okresowe. Oczywiście, każdemu zdarza się mieć podwyższone ciśnienie, jednak jeżeli kilkukrotne badanie wykaże, że jest ono przewlekłe, może to być powód do zmartwień. Początkowo może mieć ono chwiejny charakter, więc może zostać zignorowane. Aby się upewnić, że nasze ciśnienie jest prawidłowe powinniśmy zadać sobie pytanie, czy nie występują poniższe objawy:
– zaburzenia snu
– uczucie kołatania serca
– nadpobudliwość nerwowa
– uczucie uścisku w głowie
– szumy i zawroty głowy
– podwyższone ciśnienie krwi.
Z czasem wyżej wymienione objawy nasilają się, a do tego dochodzi osłabienie kondycji fizycznej i psychicznej oraz większe rozdrażnienie. Gdy choroba staje się już bardzo zaawansowana mogą dojść problemy z bezsennością, zaburzenia pamięci oraz nudności i wymioty.
Rehabilitacja rozpoczyna się od zmiany nawyków. Należy postarać się o uregulowanie trybu życia, stosowanie diety, unikanie sytuacji konfliktowych i stresowych oraz przyjmowanie przepisanych leków. Do tego należy nieustannie badać swoje ciśnienie, o ile to możliwe unikać słońca. Dobrym sposobem jest także wyjazd rekreacyjny, w spokojne, zaciszne miejsce, gdzie będzie można oddychać świeżym powietrzem i móc się wyciszyć z dala od problemów. Warto wybrać się do Kardiologa Warszawa.