Spożywanie kwasów tłuszczowych
SPOŻYWANIE KWASÓW TŁUSZCZOWYCH NASYCONYCH I NIENASYCONYCH TYPU TRANS
-kwasy tłuszczowe to składnik wszystkich pokarmów. Obecnie bardzo modny na wszystkich produktach żywieniowych jest napis Omega 3 i Omega 6. Ale co to oznacza? są to dobre kwasy tłuszczowe nienasycone, czyli te, których wciąż nam brakuje w diecie, które działają ochronnie przeciwmiażdżycowo, a które zastępujemy kwasami tłuszczowymi nasyconymi obecnymi np. w maśle, mięsie, wędlinie.
Kwasy tłuszczowe nasycone podnoszą poziom cholesterolu całkowitego i LDL.
Kwasy tłuszczowe nasycone, czyli te które NIE powinniśmy spożywać to:
* kwas palmitynowy
* kwas stearynowy
* kwas kaprylowy
* kwas laurynowy
* kwas mirystynowy
Kwasy te różnią się zawartością atomów węgla.
Kwasy jednonasycone to kwas oleinowy o konfiguracji CIS i TRANS – różniące się jakością
Kwasy typu TRANS to takie, których cząsteczki nie pasują do normalnego układu enzymatycznego. Nie umiemy sobie strawić tego typu kwasów i ich wykorzystać do procesów metabolicznych.
Najbardziej pożądane i najbardziej dobroczynne są kwasy nienasycone OMEGA3 i OMEGA6. Kwasy OMEGA3 dobrze sprawdzają się w chorobach alergicznych, w profilaktyce chorób układu krążenia, w profilaktyce rozedmy. Kwas OMEGA3 to kwas alfalinolenowy, z którego powstają inne związki metaqbolity DHA SPRAWDZIC!! powstałe w wyniku przemian metabolicznych tego kwasu.
Kwas OMEGA6, czyli kwas linolowy, z którego powstaje kwas gamalinolenowy, ważny przy profilaktyce chorób układu krążenia, chorób alergicznych i chorób skóry. Ważny jest stosunek kwasów tłuszczowych nienasyconych względem siebie powinien wynosić 4:1 (OMEGA6:OMEGA3), a wynosi 15:1.
O ile CaliVita oferuje znakomity suplement zawierający OMEGA3, o tyle nie ma na rynku żadnego suplementy z OMEGA6 ponieważ jest go w żywności za dużo! dlatego tak istotna jest suplementacja OMEGA3, aby zachować odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych nienasyconych w organizmie.
Kwas OMEGA6 znajduje się we wszystkich roślinach, które zawierają substancje olejowe. Kardiolog Warszawa Poleca.
Kwas OMEGA3 zawarty jest w:
* olejach zwłaszcza lnianym (szczególnie polecanym dla osób z grupą krwi 0)
* rybach morskich – niestety nasze może nie jest czyste, natomiast kwas w suplemencie OMEGA3 jest pozyskiwany z wód mórz głębinowych, śródziemnomorskich
* roślinach strączkowych (soja, fasola, orzechy, siemię lniane)
* oliwie z oliwek – szczególnie istotną dla grupy krwi A i AB. Oliwa z oliwek zawiera również witaminę E i szereg innych substancji antyoksydacyjnych, wyłapujące wolne rodniki.