Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego
Aby wynik samodzielnie przeprowadzonego pomiaru ciśnienia dobrze określał poziom ciśnienia tętniczego krwi w spoczynku i mógł stanowić wiarygodne źródło informacji dla lekarza, niezależnie od rodzaju aparatu jakim mierzymy ciśnienie, należy pamiętać o przestrzeganiu poniższych zasad.
Pomiaru ciśnienia dokonujemy zawsze:
• w ciszy – z dala od źródeł hałasu takich jak włączony telewizor, nie prowadząc rozmów podczas badania;
• po chwilowym odpoczynku – zanim rozpoczniesz pomiar ciśnienia posiedź spokojnie z przygotowanym aparatem i założonym mankietem około 2-3 minut.
Ciśnienie może być zawyżone:
– jeżeli do 30 minut wcześniej wypaliłeś papierosa,
– jeżeli 1 godzinę wcześniej wypiłeś kawę lub napój zawierający kofeinę,
– jeżeli do 3 godzin wcześniej wypiłeś alkohol
– przy wypełnionym pęcherzu moczowym
Ciśnienie może być zaniżone, jeśli do 2 godzin wcześniej zjadłeś obfity posiłek.
Mierząc ciśnienie, należy pamiętać zawsze o…
• dostosowaniu wielkości mankietu do obwodu ramienia! U większości osób dorosłych odpowiednie są mankiety standardowej wielkości, w które wyposażone są aparaty do pomiaru ciśnienia. Jednak u osób, u których obwód ramienia jest większy niż 32cm, konieczne jest założenie szerokiego mankietu, o wymiarach: 12x40cm. Również bardzo szczupłe dorosłe osoby, u których obwód ramienia jest mniejszy niż 26cm powinny zastosować mniejszy mankiet o wymiarach 10x18cm. Zastosowanie nieodpowiedniego mankietu może w poważny sposób zafałszować wynik pomiaru ciśnienia!
• ułożeniu ramienia. Ręka, na której dokonujemy pomiaru powinna być ułożona tak, aby łokieć i przedramię były podparte a mankiet znajdował się na poziomie serca.
• pozycji ciała. Siedząc, należy mieć oparte plecy.
• pomiarze ciśnienia zawsze na tym samym ramieniu. Warto sprawdzić ciśnienie na obu rękach, gdyż wartości ciśnienia zmierzone na lewej i prawej ręce mogą się różnić. Jeżeli różnica jest mniejsza niż 10 mmHg, ciśnienie należy mierzyć na ręce niedominującej (czyli np. u praworęcznych – na lewej). Jeżeli różnica ciśnień jest większa niż 10mmHg, pomiary ciśnienia należy wykonywać na ramieniu z wyższym ciśnieniem.
• przerwie między pomiarami. Wykonanie drugiego pomiaru powinno nastąpić po 2-3 minutowej przerwie.