Podwyższone ciśnienie krwi w ciąży

Podwyższone ciśnienie krwi w ciąży
Istotnym niebezpieczeństwem w czasie ciąży, jest schorzenie układu krwionośnego, czyli nadciśnienie tętnicze. Dobrze, jeśli przyszła mama cierpiąca na nadciśnienie, zaplanuje ciążę. Choroba może mieć poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka.
Jeśli zachorujemy w trakcie ciąży, koniecznie musimy kontrolować swoje ciśnienie i być pod stałą opieką lekarza specjalisty. Nadciśnienie może pojawić się zarówno przed jak i w trakcie trwania ciąży. Aby organizm nie traktował tkanek płodu, jako czegoś obcego, we krwi następuje produkcja substancji, które ułatwiają ‘akceptację’ tkanek dziecka. W przypadku, gdy dojdzie do niszczenia tkanek łożyska(brak tolerancji immunologicznej) w organizmie matki wytwarzane zostają substancje, które obkurczają naczynia krwionośne a konsekwencją jest wzrost ciśnienia krwi.
Jeżeli kobieta choruje na nadciśnienie, powinna zaplanować swoją ciążę. Będzie mogła wówczas odpowiednio wyregulować swoje ciśnienie, tak aby zmiany do jakich w organizmie prowadzi rozwój płodu, były takie, jak u zdrowych kobiet. Nadciśnienie może być groźne zarówno dla matki jak i dziecka. Może dojść do tzw. hipotrofii płodu. Choroba hamuje wzrost dziecka. W 20% hipotrofii dochodzi do hipotrofii symetrycznej. Częstsza jest hipotrofia asymetryczna – po 20. tyg. ciąży. Aby zapobiegać komplikacjom, płód musi być stale monitorowany. Matce grozi udar mózgu, zawał a także napad drgawek podobnych do epilepsji. Powikłania w tym przypadku mogą prowadzić do zespołu HELLP (małopłytkowość, podwyższone poziomy enzymów wątrobowych).
Gestoza, czyli zatrucie ciążowe – to kolejna niebezpieczna choroba, z którą może borykać się przyszła mama. Jednymi z jej objawów są białkomocz i bóle głowy. Choroba dotyczy 5% kobiet i prowadzić może do: niewydolności nerek mamy, odklejenia się łożyska lub przedwczesnego porodu.
W przypadku, gdy nadciśnienie pojawia się przed skończeniem 20. tyg. ciąży, jest ono zwykle przewlekłe i kończy się do sześciu tyg. po porodzie. Może, acz nie musi nakładać się na stan przedrzucawkowy. Po 20. tyg. ciąży może wystąpić też nadciśnienie przemijające.
Często to właśnie poród leczy takie nadciśnienie. Zwykle leczone jest dietą (zwraca się uwagę na nadmiar soli), ale i za pomocą leków. Ciąża jest monitorowana – KTG, USG.
Wartość ciśnienia wynosi wówczas około 140/90 mmHg. Bez interwencji lekarza, będzie rosło i prowadziło do coraz większych konsekwencji. Ważne jest częste i regularne robienie badań oraz odwiedzanie swojego lekarza Kardiologa Warszawa.