Na czym polega depilacja laserowa?
Chęć posiadania gładkiego ciała pozbawionego jakiegokolwiek owłosienia jest współcześnie bardzo powszechna. Często stosowane tradycyjne metody usuwania włosów, czyli maszynki jednorazowe czy kremy do depilacji mogą wywoływać podrażnienia skóry i ropne zmiany, których przecież da się łatwo uniknąć. Depilacja laserowa jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych zabiegów gwarantujących trwałe usunięcie włosów z wybranej części ciała. Co warto wiedzieć o tym zabiegu, jak przebiega, i czy faktycznie warto się na niego zdecydować?
Na czym polega depilacja laserowa?
Najprościej mówiąc, depilacja laserowa to zabieg polegający na wysyłaniu wiązki światła wprost do cebulki włosa, która następnie zostaje zniszczona i dzięki temu włos już nie odrasta. Dzieje się to poprzez wysoką zawartość barwnika włosa, który doskonale absorbuje energię wysłaną przez urządzenie. Podczas zabiegu kosmetyczka przykłada specjalną głowicę do wybranej partii ciała, i wykonuje tzw. „strzał”, który jest delikatnie odczuwalny przez pacjenta, jednak sama procedura jest zwykle zupełnie niebolesna. Zaleca się go szczególnie osobom które cierpią na przypadłość wrastania włosów po goleniu tradycyjną maszynką, lub których owłosienie jest szczególnie twarde i grube, ale również ciemne – istnieje teza, że im ciemniejszy włos, tym skuteczniejsze są zabiegi poprzez duże absorbowanie energii przez cebulki o dużej pigmentacji. Zabiegi depilacji laserowej można wykonywać na dowolnej części ciała, również na twarzy. By trwale usunąć włosy z danej części ciała, konieczne jest przeprowadzenie cyklicznej sesji w odstępach miesięcznych w ilości co najmniej od 8-12 zabiegów. Takie działanie ma na celu nie tylko zwiększenie skuteczności, ale również zapewnienie maksimum bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka powikłań czy powstania zmian skórnych. Możliwość płacenia w ratach za zabiegi a także dość przystępna cena jest dodatkową zachętą do wykonania zabiegu. Przed jego rozpoczęciem konieczna jest oczywiście konsultacja, która pozwoli na ocenienie stanu zdrowia pacjenta, oraz wykluczenie chorób czy schorzeń będących przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu np.:
- Przyjmowanie niektórych leków, hormonów
- Ciąża
- Nowotwory
- Zmiany skórne
- Bardzo jasne, lub siwe włosy
Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?
Jak przed każdą ingerencją w stan skórny człowieka, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu przez kosmetyczkę lub specjalistę wykonującego zabieg, by wykluczyć ewentualne zagrożenia i przeciwwskazania. Pominięcie tego kroku, a przede wszystkim utajnienie danych schorzeń przed kosmetyczką w celu przeprowadzenia zabiegu może skończyć się poważnymi problemami ze skórą, a nawet poparzeniami czy trwałymi bliznami. Najczęstszą formą wywiadu jest specjalna ankieta, którą otrzymuje pacjent przed zabiegiem, w której udzielone odpowiedzi są potem omawiane wspólnie razem z kosmetyczką. Konieczna jest również podpisanie specjalnej klauzuli mówiącej o tym, że nie ukrywamy świadomie żadnej choroby która miałaby wpływ na negatywne skutki zabiegu. Jest to zabezpieczenie danego salonu przed ewentualną odpowiedzialnością, gdyby pacjentowi przydarzyło się coś nieprzewidzianego po wykonaniu depilacji. Niemniej jednak jest to jedynie procedura, a sam zabieg jest bezpieczny i bezboleśnie pozwala trwale usunąć owłosienie. Należy jednak pamiętać, że co kilka lat zabieg należy powtarzać, jednak wciąż to jedyna na rynku metoda gwarantująca bezpieczne i trwałe usunięcie owłosienia z danej partii ciała. Przeciwwskazania jakie stanowią poważną przesłankę do odmowy wykonania zabiegu depilacji laserowej to np.:
- Przyjmowanie niektórych leków, hormonów
- Ciąża
- Nowotwory
- Zmiany skórne
- Bardzo jasne, lub siwe włosy
- Ropne zmiany skórne, intensywny trądzik
- Używanie niektórych kosmetyków z określoną zawartością
Czy to faktycznie się opłaca?
Niewątpliwie największą cechą depilacji laserowej jest jej skuteczność, która przekłada się na ogromny komfort możliwości porzucenia tradycyjnych form depilacji ciała. W dłuższej perspektywie z pewnością jest to opłacalne rozwiązanie nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim przez wzgląd na wygodę, która jest następstwem depilacji laserowej. Dla wielu osób trwałe usunięcie włosów z danej partii ciała to znaczne zwiększenie pewności siebie, która mogła być dotąd zachwiana przez nadmierne owłosienie, również na twarzy. Mimo dość wysokiej ceny (ok 200 zł za jeden zabieg) wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie
Gdzie warto wykonać ten zabieg?
W każdym większym mieście Polski bez problemu można znaleźć placówki lub salony kosmetyczne, które w swojej ofercie posiadają depilację laserową. Przy wyborze takiego miejsca, warto jednak kierować się nie tylko marką, ale przede wszystkim używaną podczas zabiegu technologią, a tej jest całkiem sporo. Mimo łatwej dostępności takich usług, zabieg jakim jest depilacja laserowa Gdańsk oferuje w wielu zakątkach miasta, dzięki czemu mieszkanki z jego najodleglejszych zakątków mogą komfortowo z niej korzystać. Prócz doskonałego przygotowania do wykonywania zabiegów oraz fachowej wiedzy, w gdańskich salonach kosmetycznych wykorzystuje się najnowsze technologie dostępne na rynku, a to znacznie wzmaga skuteczność usuwania owłosienia. I właśnie na tej podstawie należy wybierać salon do przeprowadzenia zabiegu depilacji laserowej, jako że często sieciowe salony kosmetyczne opierają swoją działalność o ilość zabiegów i zarobionych pieniędzy, a niekoniecznie na satysfakcji i zadowoleniu klientów, którzy skorzystali z oferowanych usług.
Jakich efektów można się spodziewać?
By depilacja laserowa była skuteczna, należy przeprowadzić serię od 8 do 12 zabiegów, w zależności od potrzeby i efektów jakie występują po kilku pierwszych miesiącach. Jednak zabiegi należy wykonywać w odstępie co najmniej miesiąca, zatem cała usługa rozciąga się na około rok. Co najciekawsze, już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej można zauważyć znaczną różnicę w tempie wzrostu włosów, ale również ich gęstości. Oczywiście przez jakiś czas będzie konieczność ponownego golenia włosów, jednak po kilku zabiegach włosy staną się na tyle rzadkie i słabe, że nie będzie to już tak czasochłonne ani trudne. Warto również zaznaczyć, że zabieg depilacji laserowej o ile daje świetne rezultaty, to w niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie sesji co kilka lat, jako że włosy zaczynają odrastać. Nie jest to oczywiście już tak gęste owłosienie jak przed usługą, jednak wiele osób decyduje się na „odświeżenie” efektu. Najlepiej widoczne rezultaty są u właścicieli ciemnych i grubych włosów, dla których nowa, i przede wszystkim trwała gładkość skóry może być niemałym zaskoczeniem. Zdecydowanie warto rozważyć depilację laserową, jeżeli mamy problemy z wrastającymi włoskami, a nawet ogolone miejsca wciąż nie są tak gładkie i jednolite jak byśmy tego chcieli. Mimo wysokiej dla wielu osób kwoty jaką należy zapłacić za taką depilację, w dłuższej perspektywie czasu z pewnością będzie to dobrze zainwestowany kapitał.