Choroby układu krążenia – jak chronić swoje zdrowie?
Media biją na alarm ponieważ choroby układu krążenia to plaga XXI wieku.
Gwałtownie wrasta poziom zachorowania na wszelkie choroby układu krążenia, wzrasta ilość: zawałów, miażdżycy, udarów nadciśnienia. Kardiolodzy organizują się do walki z tymi chorobami prowadzą kampanie medialne uświadamiające ludziom, że istnieje wielki problem, że należy działać profilaktycznie i chronić serce bez, którego nie jesteśmy w stanie żyć. W tym roku Lubelski Oddział Towarzystwa Kardiologicznego zorganizował w Zamościu Światowy Dzień Serca. Celem była oczywiście profilaktyka chorób kardiologicznych, ale profilaktyka obejmująca dzieci, to znaczy, że należy wychowywać dzieci w duchu dbałości o serce. Chodzi przede wszystkim o kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Wiedza jaką “zaszczepimy” dzieci teraz, zaprocentuje później w ich dorosłym życiu. Chodzi bowiem o to, aby nie leczyć lecz zapobiegać. Dzięki pracy z dziećmi i kształtowaniu w nich właściwych nawyków żywieniowym chronimy je na przyszłość. Zatrważające jest to iż obecnie standardem żywienia stała się Coca-cola, kolorowe napoje, chipsy, hamburgery i inne jedzenie typu fast food. Jak długo można się tym żywić? Na jak długo starczy dzieciom zdrowia jeśli będziemy pozwalać im na tego typu odżywianie się?….Zatrważające jest również to, że w polskich szkołach przybywa dzieci z otyłością. Jeśli dziecko w wieku 10 – 15 lat ma problemy z nadwagą to co je czeka gdy będzie miało 30 – 40 lat?? Radzi Kardiolog Warszawa.
Najbardziej ulubionym przez dzieci miejsce gdzie można coś zjeść nie są bary sałatkowe lub takie gdzie podaje się zdrową żywność ale restauracje typu McDonald’s, w których często rodzice organizują również swoim pociechom imprezy urodzinowe.
Jedynym wyjściem i inwestycją na przyszłość jest zmiana myślenia i nie popieranie takiego stylu życia ponieważ jest ono źródłem dolegliwości i chorób.
Choroby serca są najbardziej spektakularne bo o ile jesteśmy w stanie żyć z jedną nerką lub bez fragmentu wątroby o tyle nie jesteśmy w stanie żyć bez serca dlatego tak ważne jest inwestycja w serce i profilaktyka chorób układu krążenia.
CHOROBY SERCA:
STWARDNIENIE TĘTNIC – najczęściej spotykana choroba wiążąca się z upływem czasu. Inaczej stwardnienie tętnic określa się jako miażdżycę tętnic. Choroba polegająca na zmianie budowy ściany naczyń krwionośnych – głównie tętniczych. Dodatkowo odkładają się tzw. blaszki miażdżycowe od strony światła naczynia co powoduje zapychanie się naczyń krwionośnych (głównie tętnic).
MIAŻDŻYCA – odkładanie się blaszek zbudowanych z pewnych substancji. Cholesterol nie jest jednakowy u wszystkich i nie jest w takich samych ilościach. Wyróżniamy tzw. “dobry cholesterol” i “zły cholesterol”. Cholesterol jest nam potrzebny do właściwego trawienia, dzięki niemu dobrze funkcjonuje komórka wątrobowa, prawidłowo przebiega proces metaboliczny. Ale jeśli jest za dużo nieprawidłowej frakcji LDL wówczas zaczyna się bardzo intensywnie proces miażdżycowy. Proces miażdżycowy nie dotyczy tylko serca ale wszystkich naczyń w całym organizmie, które biegną i do mózgu i do nerek i do kończyn i do wątroby, płuc i do każdego innego narządu. Spektakularną dolegliwością związaną z miażdżycą naczyń w obrębie mózgu są udary szczególnie niedokrwienne kiedy naczynie ważne dla życia się zamyka przez tą narastającą blaszkę miażdżycową, co prowadzi do wyłączenia się ważnego do funkcjonowania fragmentu mózgu. O ile dotyczyć to będzie obszaru mózgu odpowiadającego za np. narząd ruchu jesteśmy w stanie przeżyć i funkcjonować ale jeśli dotyczyć to będzie fragmentu mózgu odpowiadającego za oddychanie możemy nie być ratunku. Jeżeli blaszka miażdżycowa zamknie światło ważnych naczyń wieńcowych, które rozgałęziają się na tętnice w obrębie np. lewej komory serca nie udzielenie natychmiastowej pomocy lekarskiej również może doprowadzić do śmierci. Jeśli proces miażdżycowy trwa w obrębie kończyn dolnych często jedynym ratunkiem jest amputacja kończyny (choroba dotyczy zwłaszcza palaczy).
Przy cukrzycy dochodzi do uszkodzenia naczyń np. siatkówki co powoduje nieodwracalną utratę wzroku.
DUSZNICA BOLESNA (choroba naczyń krwionośnych) – niestabilna choroba wieńcowa – chorują naczynia krwionośne a nie sam mięsień sercowy. Każdy wysiłek, stres czy przeziębienie powodują u chorego ból i duszność w obrębie klatki piersiowej. Dla osoby chorej każdy wysiłek a nawet każda czynność dnia codziennego jest problemem.
Jeśli choroba naczyń krwionośnych w połączeniu z miażdżycą rozwija się dalej i nic z tym nie robimy, grozi nam ZAWAŁ, czyli nieodwracalne uszkodzenie – martwica – kawałka serca, naczynie krwionośne nie odżywia, nie dotlenia danego kawałka mięśnia sercowego, co powoduje obumarcie tego fragmentu i pojawia się zawał. Często tak się zdarza, że pacjenci po zawale serca po opuszczeniu szpitala, wracają do swoich starych często złych nawyków życiowych i żywieniowych, nie dbają o kondycję, cały wolny czas spędzają w domu przed telewizorem. Zdarza się również, że zapominają o zażywaniu leków, a to najlepsza droga do kolejnego zawału. Lekarze natomiast zalecają osobom po przebytym zawale aktywność fizyczną (spacer, rower), czynne włączenie się w życie społeczne i rodzinne, zmianę nawyków żywieniowych na właściwe.
UDAR – towarzyszy temu zazwyczaj wysokie ciśnienie krwi ponieważ miażdżyca tętnic i stwardnienie tętnic dotyczy bardzo często nerek, a obrazem uszkodzonej tętnicy nerkowej jest WYSOKIE CIŚNIENIE KRWI, czyli nadciśnienie
ZAKRZEPICA – choroba polegająca na tym, w uszkodzonym naczyniu, w którym jest już trochę blaszek miażdżycowych, gdzie jest zwolniony przepływ krwi dochodzi do tzw. wykrzepiania. Nasza krew zawiera takie elementy dzięki którym jeśli się skaleczymy nie wykrwawiamy się tylko na krew nam krzepnie, robi się strupek, zamyka się uszkodzone naczynko i nie ma dalszego wykrwawiania. Ale jeśli chorujemy na miażdżyce, jeżeli mamy blaszki miażdżycowe i uszkodzoną ścianę naczynia to przepływ krwi nie jest normalny i pojawia się niebezpieczne wykrzepianie, chodź nie powinno, ponieważ naczynie nie jest przerwane lub ucięte, a pojawiają się strupy,a to początek do pojawiania się zakrzepu. Lekarze mówią o pladze zakrzepicy zwłaszcza zakrzepicy płucnej.
CO ZATEM NALEŻY ROBIĆ ABY CHRONIĆ SWOJE ZDROWIE?? ….
Jedyną szansą i ratunkiem jest myślenie profilaktyczne, prozdrowotne. Należy zmienić swoje nawyki żywieniowe na właściwe, należy być aktywnym fizycznie, uprawiać sport. Myślmy o tym co i w jakich ilościach jemy, środowisko jest niestety tak skażone, że nie mamy szans na takie pożywnie jak mieli ludzie jeszcze 10 – 20 lat temu. Nasi dziadkowie jedli zupełnie co innego jak my, nawet jeśli jedli warzywa z tej samej grządki co my to były one zupełnie inne niż te obecne.
Czasami słyszy się opinie, że dawniej ludzie jedli zdrowsze jedzenie, a żyli krócej – owszem żyli krócej ale zupełnie z innego powodu, mieli bowiem zupełnie inne geny.
Według opinii lekarzy urodziliśmy się z potencjałem 120 lat przyżycia, nie marnujmy naszego życia dzień po dniu, skoro mamy możliwość przeżycia tylu lat dbajmy o zdrowie, miejmy wpływ na to co jemy, jak spędzamy wolny czas, relaksujmy się, poprostu dbajmy o siebie.
CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE
- Płeć, wiek
- Nadwaga
- Czynniki genetyczne
- Spożywanie kwasów tłuszczowych
- Palenie papierosów
- Nadciśnienie tętnicze
- Cukrzyca
- Mała aktywność fizyczna
- Alkohol
- Stres
- Sól
- Menopauza