Choroby serca – przyczyny, objawy oraz metody diagnozy i leczenia

Choroby serca
To właśnie choroby serca należą do najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Pomimo wielu akcji społecznych wciąż niedostatecznie dbam o swoje zdrowie i nieodpowiednią dietą, używkami i brakiem aktywności fizycznej szkodzimy swojemu sercu. Tymczasem chorób układu krążenia nie można lekceważyć, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast udać się do kardiologa.
Przyczyny chorób serca
Do najczęściej występujących chorób serca należy miażdżyca. Wskutek jej występowania dochodzi do powstawania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Powodują one zwężenie naczyń i powstawanie zatorów. Krew nie może swobodnie krążyć, serce jest niedotlenione i brakuje mu substancji odżywczych. Taka sytuacja, gdy się rozwinie prowadzi do choroby wieńcowej, a nawet zawału serca. Co jest przyczyną tego typu schorzeń? Przyczynić się do ich powstawania mogą niektóre choroby. Należą do nich m.in. cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi. W dużej mierze możemy jednak wpływać na stan naszego serca. Negatywne działanie ma tutaj niezdrowa dieta: zły cholesterol, tłuszcze zwierzęce, alkohol. Siedzący tryb życia, przepracowanie i stres także mają znaczenie. Przewlekły stres lub traumatyczne przeżycia mogą doprowadzić również do pojawienia się nerwicy serca.
Objawy chorób serca
Niestety, nawet poważne choroby, takie jak choroba wieńcowa często nie dają żadnych objawów. Zdarza się, że chory umiera z powodu niedotlenienia serca, nie odczuwając wcześniej żadnych tzw. sygnałów alarmowych. Najczęściej jednak pojawia się kłucie w piersi połączone z uczuciem duszności (tzw. dusznica bolesna), nasilające się przy wysiłku fizycznym. Z początku ustępuje ono podczas odpoczynku, później ataki stają się coraz częstsze i trudniejsze do zatrzymania. Często zwiastunem różnych chorób serca są tzw. kołatania serca, lęk, niepokój, duszności i ucisk w klatce piersiowej.
Diagnoza i leczenie
W diagnozowaniu chorób serca stosuje się badania nieinwazyjne np. EKG oraz holter. Pozwalają one poznać rytm pracy serca, nawet w ciągu dłuższego czasu np., doby. W przypadku podejrzenia ciężkich zmian wykonuje się korono terapię. Pacjentowi podaje się kontrast, dzięki któremu dokładnie widoczne stają się naczynia krwionośnie, które Kardiolog Warszawa chce obejrzeć. Wykonuje się ich zdjęcia rentgenowskie. Leczenie chorób serca zależy od stopnia ich zaawansowania, wieku pacjenta i jego stanu. W poważnych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny. Może być to angioplastyka, czyli poszerzenie naczyń krwionośnych, wszczepienie bajpasów, pozwalających przywrócić odpowiedni przepływ krwi, czy inne operacje serca. Czasami wystarczy jednak leczenie farmakologiczne i zmiana trybu życia. W przypadku chorób serca ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Wielu niekorzystnym zmianom można zapobiec, stosując się do odpowiedniej diety, rezygnując z używek, prowadząc zdrowy tryb życia.