Choroba wieńcowa – przyczyny
Choroba wieńcowa, choć znana pod kilkoma innymi nazwami takimi jak choroba niedokrwienna serca, albo przewlekła niewydolność serca, niegdyś nazywana także dusznicą bolesną lub dławicą sercową polega na niewystarczającym dostarczeniu do serca tlenu, za sprawą niedostatecznego ukrwienia serca.
Nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny choroby wieńcowej, gdyż w przypadku chorób układu krążenia i chorób serca zazwyczaj współwystępuje wiele czynników, warunkujących pojawienie się choroby lub znacznie zwiększającego się ryzyka jej wystąpienia.
W pewnym uproszczeniu można wskazać, że choroba wieńcowa w sposób szczególnie częsty występuje u osób chorych na miażdżycę, u których w naczyniach wieńcowych odkładane są tak zwane blaszki miażdżycowe ograniczające dopływ krwi do mięśnia sercowego.
Przyczyny choroba wieńcowa – Kardiolog Warszawa
Należy podkreślić, że ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest uzależnione od kilku czynników, przy czym nie na wszystkie jako ludzie, mamy bezpośredni wpływ i możemy je działaniem własnym ograniczyć.
Czynnikami zupełnie niezależnymi od woli człowieka jest proces starzenia się ludzi, a powszechnie wiadomo, że wraz z wiekiem ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej wzrasta.
Dla kobiet momentem, w którym to ryzyko znacznie wzrasta, jest okres następujący po menopauzie, a dla mężczyzn okresem obarczonym największym ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej jest okres pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia.
Na chorobę wieńcową chorują częściej mężczyźni, co jest kolejnym czynnikiem ryzyka, na którego wystąpienie nie mamy żadnego wpływu.
Podobnie rzecz wygląda, jeśli chodzi o kwestie dziedziczenia skłonności do wystąpienia choroby wieńcowej, gdyż pomimo tego, iż naukowcy nie potrafią wskazać genu odpowiedzialnego za rozwój tej choroby, to jednak podkreśla się, że ryzyko zachorowania na przewlekłą niewydolność serca znacząco wzrasta u osoby, której krewny płci męskiej cierpiał na chorobę wieńcową przed pięćdziesiątym piątym rokiem życia, a krewna będąca kobietą chorowała przed sześćdziesiątym piątym rokiem życia.
Istnieje jednak cała paleta czynników współodpowiedzialnych za wystąpienie choroby wieńcowej, na które człowiek ma bezpośredniego wpływu, które w zasadzie zależą od jego wyborów.
Palenie tytoniu jest tym czynnikiem, który najbardziej wpływa na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca, czego potwierdzeniem może być fakt, iż palący mężczyzna jest co najmniej dwukrotnie bardziej obciążony ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej, niż mężczyzna w tym samym wieku, który nie pali.
Zachorowaniu na przewlekłą niewydolność serca służy siedzący tryb życia, brak ruchu, aktywności fizycznej.
Ponadto należy podkreślić, iż kolejnym czynnikiem ryzyka jest występowanie u człowieka podniesionego poziomu cholesterolu, przy czym, jeśli poziom cholesterolu przekracza 180-200 mg/ml, to automatycznie ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej drastycznie wzrasta. Zatrważające są dane wskazujące na to, że przekroczenie normalnego poziomu cholesterolu u osoby dorosłej o dziesięć procent ponad normę, powoduje wzrost ryzyka pojawienia się choroby wieńcowej aż o trzydzieści procent.
Następnym chorobotwórczym czynnikiem jest nadciśnienie tętnicze, które leczone, zmniejsza liczbę chorujących i umierających na chorobę wieńcową.
Do grona czynników wpływających na występowanie choroby wieńcowej należy też cukrzyca, która negatywnie, bo przyspieszająco wpływa na procesy chorobowe chorych na miażdżycę.
Można ponadto wskazać, że ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest większe u osób z otyłością brzuszną, kobiet przechodzących menopauzę, osób uzależnionych od alkoholu, osób zupełnie nieaktywnych, nie ćwiczących, nieuprawiających sportu, a także u osób, które posiadają podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi.